WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE NA TARGACH SMAKI REGIONÓW!

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, jak co roku, zaprosił na swoje stoisko podczas Targów SMAKI REGIONÓW. Tegoroczna edycja jednego z najsmaczniejszych wydarzeń kulinarnych w Poznaniu odbyła się w dniach 28 – 30 września 2019 roku, w pawilonie 3A na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Stoisko, które zaprezentował Samorząd Województwa Wielkopolskiego, było największe na targach – zajęło 350 m2. Wystawiło się na nim przeszło trzydziestu lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów – członków zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, jak i goście z regionów współpracujących z naszym województwem – z Mołdawii i Chorwacji – podkreśla Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wszyscy amatorzy żywności opartej na lokalnych i tradycyjnych recepturach mogli spróbować m.in. wędliny, sery – smażone, kozie czy dojrzewające, miody, wyroby piekarnicze i cukiernicze, przetwory owocowo-warzywne z ekologicznych gospodarstw czy oleje tłoczone na zimno.

Jednym z wydarzeń, które odbyło się na stoisku Wielkopolski, a związane jest z dziedzictwem kulinarnym, było wręczenie certyfikatów nowym członkom Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Lista podmiotów promujących żywność wysokiej jakości w naszym regionie powiększyła się o kolejne  restauracje oraz producentów wędlin, wina, piwa, miodów, serów czy okowity z owoców:

  1. Zakład Mięsny Konarczak Sp. J., Pogorzela
  2. Winnica Lipka Wielka, Lwówek
  3. Browar Bojanowo, Bojanowo
  4. Mateusz Sikora – rolnik indywidualny „Pasieka Sikora”, Opalenica
  5. Gospodarstwo Rolne Renata i Jaroslaw Gumuła, Cicha Góra
  6. DRAKE Krzysztof Kaczor, Maksymilianowo
  7. Linie w Ogniu – kuchnia historyczna Obiekt Rolny Linie Marek Grądzki, Lwówek
  8. Folwark Wąsowo – Źrebięciarnia, Wąsowo

Tegoroczna edycja targów Smaki Regionów kusiła zapachem i smakiem także dzięki scenie kulinarnej. Gościem specjalnym wydarzenia był Laurenti Zediu, kucharz pochodzący z Bałkanów, który – jak sam o sobie mówi – gotuje z pasji do jedzenia i do dzielenia się z ludźmi pozytywną energią. Szerszej publiczności dał poznać się dzięki udziałowi w VII edycji programu MasterChef, gdzie zajął 2 miejsce. Podczas pokazów kulinarnych, które odbyły się w sobotę i w niedzielę zaprezentował dania kuchni rumuńskiej i mołdawskiej z wykorzystaniem regionalnych produktów pochodzących z Wielkopolski.

Targom Smaki Regionów towarzyszyły również wydarzenia takie, jak wręczenie „Medalu Targów SMAKI REGIONÓW oraz Finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Podczas tego drugiego wydarzenia odbyło się wręczenie  najwyższego wyróżnienia w postaci tzw. PEREŁ za produkt lokalny oraz danie regionalne. Otrzymali je również przetwórcy i KGW z Wielkopolski: Gospodarstwo Pasieczne „Noteckie Miody”, Spółdzielnia Mleczarska Września, Koło Gospodyń Wiejskich w Powidzu oraz Pani Małgorzata Lempka.

Wzorem lat ubiegłych, Kapituła Krajowa wybrała laureatów „Klucza do Polskiej Spiżarni”, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w regionach dla wspierania kulinarnego dziedzictwa, promocji i budowy rynku produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych. W tym roku otrzymali go: Pani Teresa Palacz, która kieruje Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu oraz Piotr Borowski, Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie.